Losy rodziny zdeterminowane historią

ByDaniel

Losy rodziny zdeterminowane historią

Człowiek żyje w określonym miejscu i czasie. Nie ma wpływu na to, na jaki czas przypada jego życie. Wydarzenia historyczne o światowej randze odbijają się na losach rodzin i pojedynczych ludzi, często komplikują życie i sprawiają, że człowiek cierpi. W znacznym stopniu historia wpłynęła też na losy rodziny Winnych, bohaterów trzytomowej sagi Ałbeny Grabowskiej.

Rodzina  a dwie wojny światowe

Po wybuchu I wojny światowej w Brwinowie pojawili się Rosjanie, którzy wyparli stamtąd Niemców. Niejednokrotnie mieszkańcy byli świadkami okrutnych scen, zabijania bez powodu. Czasem sami musieli sięgnąć po broń w obronie własnego życia. Tak stało się z Antonim Winnym… Zabił trzech Rosjan, sam został ranny. Rosyjscy żołnierze konfiskowali zwierzęta i zapasy żywności, brakowało jedzenia… W 1917 roku zginęła Władzia, żona Romana, zastrzelona przez Rosjanina w lesie, gdy broniła się przed gwałtem.

Po dwudziestu latach wolnej Polski przyszła kolejna wojna. Antoni Winny został zastrzelony w pierwszym dniu wojny, gdy własnym ciałem zasłonił męża swej wnuczki. Ania uratowała w Warszawie małą Żydówkę, córkę swej koleżanki ze szkoły, którą tamta wyprowadziła z getta. Cała rodzina małej Chawy zginęła… Znajomy Ani, Michał, jej przyszły mąż, stracił podczas bombardowania małą córeczkę. Jego żona, torturowana w obozie, po wyzwoleniu odebrała sobie życie. Jak każda polska rodzina Winni odczuli grozę  wojny. Jasiek Winny walczył w partyzantce, później został przerzucony do Francji. Ania nie mogła powiadomić Michała, że urodził mu się syn, bo w Warszawie wybuchło powstanie…

Po wojnie też nie było łatwo

Lata powojenne, życie w Polsce komunistycznej, powszechne donosy, bezpieka. Nie było już wojny, jednak życie nadal było trudne. Czym jest życie na krawędzi, przekonał się Paweł, którego Ania uratowała od rozstrzelania przez ubeków.

Ania nie powiedziała Ewie, że jest Żydówką, Chawa nie poznała swej historii, bo Ania wciąż czekała na lepszy czas. Aż przyszedł rok 1968. Ewa byłą lekarką, a jednym z jej pacjentów okazał się były mąż Ani. Umierał i wyjawił prawdę o żydowskim dziecku…

Każdy czas jest na swój sposób trudny. Historia miesza w naszych losach i kiedyś, dawniej, i dziś. Człowiek musi o tym wiedzieć i musi być na to gotowy.

About the author

Daniel administrator